דבר ראש המחלקה

אילן בז'ה, ראש המחלקה לעיצוב אופנה

עוד רגע יחשפו כאן קולקציות הגמר של 34 סטודנטים המסיימים מסע אקדמי של ארבע שנים יצירתיות, מטלטלות, סוערות מקומיות ובינלאומיות.

מצוידים בארגז עשיר של כלים עיצוביים, תרבותיים וטכנולוגיים, מלאים באופטימיות וסקרנות, אך גם במידה בריאה של ביקורת ואג'נדה, יוצאים הבוגרים אל דרכם העצמאית להשפיע על עולם האופנה המקומי והעולמי.

תהליך פרויקט הגמר מלווה במחקר עיוני, היסטורי, חומרי, עיצובי ומעשי של שנה אקדמית מלאה שתפסה אותנו במצבי סגר וחירום. זו הייתה שנה עתירה בהתרחשויות חברתיות, תרבותיות, אקולוגיות פוליטיות, מקומיות ובינלאומיות בכלל ובעולם האופנה בפרט.

זכינו להיות בצד המואר. לנצל את הרגעים האלה כדי לחשוב מחדש; כדי לחקור, לחנך, ליצור, ולעצב אופנה שמתאימה למציאות משתנה. לא לוותר, לא לפחד, לחלום ולהגשים ממש כמו עכשיו.

בזמן שהעולם היה סגור ונעול, שבור ומרוסק, פרצו  הסטודנטים את הגבולות, הלחימו את השברים, התכנסו בביתם, פרעו את המוסכמות, שאלו שאלות, חיפשו את התשובות, יצרו יש מאין, סיננו את המידע, עיצבו אופנה ובנו מחדש עולם יפה יותר, אנושי יותר מלא תקווה ומעורבות, חדשנות, חשיבות ערכיות ויצירתיות עד אין קץ. 

קולקציות הגמר שתראו מיד מגלמות גישה דינאמית ורגישה לאדם ולזמן. שפע היצירות המעוצבות מתעסקות בעולם הסובב את הנושאים הבוערים של התקופה והדור ומציגות קולקציות בעלות אמירה ייחודית, ביקורתית, רגישה ורלוונטית מתמיד.

 

יצירת זהות אינדיבידואלית מול ייצוג וירטואלי, התבוננות בטבע והתערבות מחשבתית עיצובית ומקיימת לקידום איזון אקולוגי, חיבור בין גוף, מרחב, מבנה, חומר, צורה ובית.

בדיקת היחסים בין חוץ ופנים, אינטימי וציבורי, שכתוב של העבר תוך שמירה על ערך תרבותי, רגשי ורוחני.

 

החופש ליצור, לטעות, להיות מי שאני, לפרק, להרכיב מחדש תוך מבחן השליטה והכאוס, בחינה מחדש של הגבולות המגדריים, הדתיים המגזרים, מיניות אלטרנטיבית וייחודית מול פגיעות נפשיות, מעקב אחר תהליכים חברתיים המלווים במחקר אחר מוטיבים מקומיים כמו השכונה והמוסיקה המקומית או פריטי אופנה אייקונים בפרשנות וזווית ראייה אישית.

 

התפר האחרון בלימודיהם פוגש את הבוגרים חוזרים למקורות המשפחה והבית; לאמונה, למסורת, ליצירת דת חדשה או לחילוניות גמורה, הבדידות שנכפתה עלינו בשנה האחרונה מול חיפוש השייכות, העלייה הגדולה מול התרבות המזרחית הכה ישראלית, מילוי הריק והריחוק החברתי, אופנה טבעית ערכית ואיטית מול עולם דיגיטלי ומלאכותי שלעיתים אף משלב כוחות ומחבר את גבולות שני העולמות.

 

נקודת מבטם העכשווית מציגה נוף עיצובי ייחודי תוך יצירת מארג חדש של נושאים חקרניים, סביבתיים, אישיים וחזותיים לעולם בו אנו חיים. אני מאמין בלב שלם שאופנה, והבגדים על גוף האדם, באמת יכולים לשנות. 

 

בברכה, 

אילן בז'ה

ראש המחלקה לעיצוב אופנה